Biegówki w Lasówce po raz piąty

Miłośnicy biegania na nartach już po raz piąty pojawili się w Lasówce. W sobotę 11 lutego 2017 r. odbyły się tam V Otwarte Mistrzostwa Lasówki w Biegu Narciarskim Techniką Klasyczną. Ogółem na starcie biegu stanęło prawie 60 zawodników w kilku kategoriach – dzieci i młodzież, kobiety, mężczyźni oraz „retro”. Jednym z uczestników zawodów był znany aktor Wojciech Dąbrowski.

Na biegówki do Lasówki

W okolicach Lasówki znajduje się prawie 5-kilometrowa trasa narciarstwa biegowego, która przy sprzyjających warunkach śniegowych jest przygotowywana ratrakiem. Trasę znajdziemy udając się obok kościoła św. Antoniego w górę Drogą Zbłąkanych Wędrowców. Szlak narciarski poprowadzony został w większości leśnymi duktami wokół szczytu Kłobuk (814 m n.p.m.). Trasa przeznaczona jest generalnie do biegów w stylu klasycznym oraz częściowo łyżwowym. Zimowe imprezy plenerowe są uzależnione od warunków pogodowych – przypomnę, że w ubiegłym roku biegi w Lasówce zostały odwołane z powodu braku śniegu. Tym razem zima dopisała i zawody można było zorganizować w zaplanowanym terminie.

Otwarte Mistrzostwa Lasówki w Biegu Narciarskim Techniką Klasyczną mają już rangę międzynarodową, bowiem wśród uczestników jest coraz większa grupa biegaczy z Republiki Czeskiej. Tym razem na starcie zawodów stanęło prawie 60 zawodników w różnym wieku. Chociaż byli wśród nich zaawansowani narciarze, to jednak większość „podeszła do tematu” czysto rekreacyjnie. Pierwsi wystartowali mężczyźni, którzy mieli do pokonania dystans 14 km. Panie biegły na nartach dystans 5 km, zaś dzieci 3,5 km. Zawodnicy w kategorii „retro” byli oceniani zarówno za czas pokonania trasy oraz za oryginalność przebrania. Spośród mężczyzn najszybszy był Tomas Čada; wśród pań zwyciężyła Agata Tomaszewicz, zaś w kategorii dziecięco-młodzieżowej wygrał Michał Witek. W kilkuosobowej grupie „retro” najlepszy okazał się Roland Winnicki. Medale otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów – zwycięzcy w odpowiednich kolorach, zaś pozostali okolicznościowe na pamiątkę. Nagrody rzeczowe zwycięzcom wręczał Wojciech Dąbrowski. Udział w imprezie znanego aktora był oczywiście okazją do wspólnych zdjęć. Aktora można zobaczyć głównie w serialach, takich jak m.in. „Plebania”, „Pierwsza Miłość’, „Świat według Kiepskich” i „Barwy szczęścia”. Okazało się, że pan Wojciech jest zagorzałym miłośnikiem Lasówki i tutejszych tras narciarskich.

Sympatycznym akcentem było płonące ognisko, przy którym można było się ogrzać i usmażyć kiełbaskę. Nie zabrakło też tradycyjnej grochówki i gorącej herbaty „z prądem”. Organizatorem zawodów było Sołectwo Lasówka przy współpracy z Gminą Bystrzyca Kłodzka. Głównym celem imprezy jest popularyzacja narciarstwa biegowego jako prozdrowotnej formy ruchu  na świeżym powietrzu oraz promocja turystyczno-rekreacyjnych walorów okolic Lasówki i pogranicza polsko-czeskiego. Organizatorom znów się to udało!