W japonkach na Jagodną po raz szósty

Japonki są coraz bardziej popularnym obuwiem turystów górskich. I to nie tylko niedzielnych. Osoby zdobywające górskie szczyty w takim egzotycznym obuwiu spotkamy jednak nie na stokach Fudżijamy, ale m.in. na Szczelińcu Wielkim lub Śnieżniku. Od niedawna bardzo popularne stało się zdobywanie w japonkach najwyższego szczytu Gór Bystrzyckich – Jagodnej. I to nie w tempie spacerowym, lecz… biegiem.

Jagodna Dżapan Race 2017

Od kilku lat, w okolicach Schroniska PTTK „Jagodna” w Spalonej, odbywa się impreza o nazwie Jagodna Dżapan Race. Główną ideą jest popularyzacja japonek jako specjalistycznego obuwia sportowego. Oczywiście, są też inne cele: m.in. promocja Gór Bystrzyckich oraz popularyzacja biegów jako naturalnej formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szósta edycja tej widowiskowej imprezy odbyła się w sobotę 24 czerwca 2017 roku. Na starcie stanęło 55 osób w różnym wieku. Wszyscy uczestnicy dotarli do mety. Nie tylko obuwie jednak wyróżniało uczestników biegu na Jagodną. Każda z tych imprez ma swój motyw przewodni – tym razem była to tematyka wnętrzarska. Na starcie zatem pojawiły się m.in. różne meble, elementy wyposażenia kuchni i łazienki oraz narzędzia kuchenne. Konkretnie, były to m.in. stoły, krzesła, akwarium, zestaw hi-fi stereo, dama z łasiczką, lampa nocna, kosz piknikowy oraz otwieracz do butelek. Podstawą ubioru jest jednak obuwie – czyli japonki, dlatego na starcie Obuwnicza Komisja Weryfikacyjna oceniała rodzaj oraz sposób użytkowania obuwia biegowego.

Jagodna Dżapan Race 2017

Trasa biegu na Jagodną liczyła ok. 4,5 km, w tym 1,5 kilometra po błotnistej ścieżce wzdłuż potoku. Za uczestnikami ruszyły wozy techniczne, które tym razem bardzo się przydały. Nie zwiozły jednak strudzonych biegaczy, lecz… porzucone na poboczach elementy wnętrzarskiego wyposażenia. Dlatego też, największe laury za styl zdobyły osoby, które całą trasę od startu do mety pokonały w kompletnym ekwipunku. Medale, dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali zdobywcy czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej (kobiety open i mężczyźni open oraz „za styl” i juniorzy). Sporo nagród otrzymali też pozostali uczestnicy biegu. Dodajmy, że trasa biegu nie posiada atestu PZLA, ale posiada atest pracowników schroniska – „spokojnie da radę w japonkach”…

Jagodna Dżapan Race 2017

Tematem przyszłorocznego biegu będzie „symbolika biblijna”. Organizatorzy już teraz zapraszają na start wszystkie Kany Galilejskie, Gorejące Krzaki i Ostatnie Wieczerze. Czasu do następnej imprezy jest sporo, dlatego już teraz warto pomyśleć o odpowiednim projekcie.

Głównym organizatorem imprezy Jagodna Dżapan Race jest Schronisko PTTK „Jagodna” w Spalonej.

[Tekst i foto: Marek Gałowski]

Zobacz galerię zdjęć z imprezy Jagodna Dżapan Race 2017:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.