Co trzeba wiedzieć podczas zakładania trawnika? Kiedy najlepiej siać trawę?

Piękny ogród nie może istnieć bez zadbanego trawnika. Może mieć wspaniałe rabaty kwiatowe, piękne drzewa, idealnie wytyczone alejki, jednak jeśli trawnik w takim ogrodzie będzie mizerny to niestety, ale całość będzie przedstawiała się po prostu kiepsko. Co zatem zrobić, by mieć w ogrodzie trawnik z prawdziwego zdarzenia?

trawa

Kiedy siać trawę?

Na początek jednak warto wiedzieć, kiedy zabrać się za sianie trawy? Możemy zrobić to wiosną albo jesienią. Tak naprawdę te dwa terminy są najlepsze, ponieważ temperatura jest wtedy optymalna. Na wiosnę najlepszy jest czas pomiędzy połową kwietnia a początkiem czerwca, z kolei jesienią dobrze jest zabrać się za wysiew pomiędzy połową sierpnia a połową września. Pogoda musi być odpowiednia do wysiewu. Najlepiej, jeśli będzie pochmurno, bez wiatru oraz ulewnych deszczy.

Odpowiednia mieszanka traw ma znaczenie

Warto poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniej mieszanki do wysiewu. Oczywiście istnieje uniwersalna, jaka polecana jest na przydomowe trawniki, jednak nie zawsze się ona sprawdza. Istnieje kilka gatunków traw, jakie wytrzymują lepiej lub gorzej określone warunki. Jeśli chcemy intensywnie korzystać z trawnika lub mamy dzieci, jakie będą się na nim często bawiły, to bardziej sprawdzi się mieszanka z przewagą nasion na przykład życicy trwałej. Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, to warto zapytać fachowców z www.cnpietrzak.pl, którzy doradzą nam najlepszą mieszankę.

Co z wyborem miejsca i podłożem?

Warto wiedzieć, że trawa lubi podłoże żyzne, które ma dobrą przepuszczalność wody. Lepszy też jest teren bardziej nasłoneczniony. Są bowiem takie miejsca, w których sianie trawy nie jest dobrym pomysłem, bo i tak istnieją znikome szanse, że się ona tam utrzyma. Chodzi szczególnie o teren przy samym budynku albo przy wysokim murze.

Tak samo sytuacja wygląda z bardzo zacienionymi miejscami pod rozłożystymi drzewami. Ważne jest przygotowanie samego podłoża, które, zanim wysiejemy trawę, musi zdążyć całkiem osiąść. Podłoże należy przekopać oraz usunąć duże kamienie i korzenie chwastów. Następnie warto zastosować kompost oraz zakwasić ziemię na przykład torfem. Całość należy dobrze i równo zagrabić oraz wyrównać przy pomocy walca. Po odczekaniu dwóch tygodni można przystąpić do siania.

Jak siać trawę?

Można to zrobić ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Na pewno pomoże instrukcja zamieszczona przez producenta na opakowaniu konkretnej mieszanki. Jeśli siejemy ręcznie, to aby ułatwić sobie wysiew, można lekkie nasiona trawy zmieszać z cięższym piaskiem. Bardziej równomierny efekt siania zapewne uzyskamy, gdy użyjemy maszyny do wysiewu, jednak nie jest ona tak naprawdę czymś koniecznym. Na samym wysianiu trawy się jednak nie kończy. Teraz trzeba przykryć całość cieniutką warstwą torfu oraz piasku. Woda z podłoża nie będzie parować tak szybko, a poza tym nasiona nie zostaną wydziobane przez ptaki czy wywiane przez wiatr. Teren znowu się walcuje oraz nawadnia. Wzrost będzie postępował szybciej, jeśli użyjemy specjalnej włókniny, którą przykryjemy podłoże.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to nasz trawnik będzie wyglądał doskonale. Oczywiście nie możemy zapominać o jego odpowiedniej pielęgnacji oraz podsiewaniu ubytków, jakie mogą powstać po zimie. To już jednak temat na osobny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.