Jedlnik – najlepszy punkt widokowy

Jedlnik (746 m n.p.m.) /niem. Dreitannenberg/ – rozległy szczyt w południowej części Gór Bystrzyckich, w zakolu Autostrady Sudeckiej. Nazwa powstała w XIX w. od rosnących na szczycie trzech jodeł (obecnie symbolem góry jest rosnąca na jej stokach sosna karłowata…).


Jedlnik powodzeniem cieszył się już w połowie XIX wieku. W latach 40. XIX w., na południowo-wschodnim zboczu stanęła altana widokowa, wzniesiona przez właściciela uzdrowiska w Długopolu. I właśnie głównie kuracjusze z tego uzdrowiska byli częstymi gośćmi na Jedlniku. W 1938 r. oddano do użytku Autostradę Sudecką trawersującą szczyt. Od tego czasu wierzchołek zaczął być pomijany przez turystów, którym wystarczały widoki rozciągające się z drogi.

Ogromne walory widokowe Jedlnika sprawiają, że jest on w dalszym ciągu masowo odwiedzany. Wiele osób wita na szczycie Nowy Rok! Wspaniale jest oglądać stąd feerię sylwestrowych fajerwerków. Po dawnym zagospodarowaniu nie ma już śladu. 20 września 2003 r. został odsłonięty i poświęcony obelisk upamiętniający odsiecz wiedeńską. Legendy mówią, że podobno król Sobieski wracał tędy spod Wiednia.

Ze zboczy Jedlnika widać m.in. Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką, Międzylesie i Kraliky, Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem, Czarną Górą, Igliczną i Trójmorskim Wierchem, zaś na horyzoncie Góry Złote i Bardzkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.