Kraków Przewodnik – wiosna w Grodzie Kraka

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Kraków dosłownie eksplodował zielenią i pozostałymi kolorami tęczy. Mroczne miesiące mgły i smogu skończyły się na dobre. Spacer krakowskimi ulicami i alejami w ciepłych promieniach słońca, wśród kwiatów i śpiewu ptaków to o tej porze roku najczystsza przyjemność. Przewodnicy z portalu Kraków Zwiedzanie zachęcają do odkrywania miasta w wiosenno-letniej aurze (o ile kogokolwiek trzeba zachęcać!). Gdzie w Krakowie najłatwiej spotkać wiosnę? Przygotowaliśmy dla Państwa Kraków Przewodnik wiosenny!

Kraków

Planty w powodzi zieleni

Wiosnę zawsze najpierw zauważa się na Plantach. Ten piękny park otaczający pierścieniem Stare Miasto został założony po wyburzeniu średniowiecznych murów miejskich i dokładnie wyznacza ich przebieg (jeśli się dobrze Państwo przyjrzycie, dostrzeżecie z pewnością tablice w miejscach gdzie niegdyś znajdowały się baszty). Wśród wiekowych drzew zasadzonych w ogrodzie miejskim są przede wszystkim efektownie kwitnące kasztanowce, ale również lipy, klony, topole czy jesiony. O pięknie Plant na wiosnę decydują jednak kwitnące różnymi barwami krzewy. W powodzi kwiatów toną fontanny i pomniki (choćby słynni Jadwiga i Jagiełło czy podwawelskie sówki dłuta Bronisława Chromego). Charakterystyczne zielone ławeczki zapełniają się ludźmi, zwłaszcza w kwartale akademickim. XIX-wieczne budynki Collegium Witkowskiego, a zwłaszcza Collegium Novum, z fasadą zwróconą właśnie w stronę Plant, prezentują się wyjątkowo urokliwie (choć nie mniej czcigodnie niż zwykle) w całej tej powodzi zieleni, w której tonie nawet pomnik Mikołaja Kopernika. Podsumowując, Planty to idealne miejsce na wiosenny spacer lub relaks z książką!

Wiosna przegląda się w Wiśle

Jednym z najbardziej lubianych przez Krakowian miejsc na wiosenny spacer lub chwilę z dobrą lekturą na kocyku są okolice bulwarów wiślanych. Na wiosnę rzeka ożywa. Na wodzie znów pojawiają się łodzie i kajaki, a na bulwarach spacerowicze i rowerzyści. Krakowskie zabytki przeglądające się w Wiśle zyskują nowy urok otoczone morzem zieleni. Szczególnie pięknie prezentują się: Wzgórze Wawelskie, klasztor Sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu czy klasztor i kościół OO. Paulinów na Skałce. Spacer wzdłuż brzegu Wisły, np. od Skałki do Zwierzyńca to rewelacyjny pomysł na miłe popołudnie w Krakowie.

Warto wspomnieć, że Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce otoczone jest zielonym ogrodem, którego sercem jest sadzawka św. Stanisława. Przepiękny barokowy kościół projektu Antonio Solariego w oprawie zieleni zachwyca jeszcze bardziej niż zwykle. W kwiatach tonie również Wzgórze Wawelskie. Przypominamy, że właśnie zostały otwarte dla turystów trasy sezonowe na Wawelu: Smocza Jama, Baszta Sandomierska oraz szczególnie godna polecenia na wiosnę – Budowle i ogrody Wawelu. Kiedy zawędrujecie już Państwo na Zwierzyniec, będziecie mieli okazję podziwiać największy po Wawelu kompleks historycznych budowli w Krakowie czyli klasztor Sióstr Norbertanek (krakowskie Norbertanki to najstarsze żeńskie zgromadzenie w Polsce!). Niedaleko znajduje się malowniczo położony kościółek św. Salwatora o romańskiej genezie, drewniana XVII-wieczna kaplica św. Małgorzaty oraz osiedle willowe Salwator przepięknie zaprojektowane na początku XX wieku (tonące w zieleni!). Wyprawę wzdłuż Wisły można kontynuować aż do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Świetnym pomysłem może się okazać wyprawa rowerowa lub rejs statkiem.

Wiosna na Kazimierzu

Wiosną także Stare Miasto i Kazimierz zyskują zupełnie nowe życie. Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego znów zapełniają się barwne kawiarniane ogródki, a muzyka na ulicach rozbrzmiewa częściej, głośniej i jakby śmielej. Nasz Kraków przewodnik wiosenny nie mógłby nie uwzględnić spaceru po Kazimierzu. Ogrzane w słońcu stare mury zaczynają emanować ciepłem, a piękne budynki historycznych kazimierskich synagog w kwartale żydowskim zyskują unikatowy, południowy wdzięk.

Warto również wspomnieć, że w żadnej dzielnicy Krakowa nie ma tylu urokliwych miejsc, w których można zjeść coś pysznego (także na świeżym powietrzu) lub wypić coś zimnego! Gorąco zapraszamy również na spacer po Kazimierzu, zielonym starym Podgórzu i Zabłociu śladami najciekawszych murali. Spotkanie ze sztuką uliczną w pięknym kazimierskim otoczeniu i przy pięknej pogodzie to wyjątkowe przeżycie.

Kraków przewodnik – drzewa, drzewa, jeszcze więcej drzew!

Gdzie jeszcze w Krakowie można wypocząć w cieniu pięknych, starych drzew? Nasz Kraków przewodnik wiosenny kończymy przypomnieniem o trzech wyjątkowych miejscach, gdzie wiosnę mogą Państwo poczuć na każdym kroku – Parku Jordana, Parku Bednarskiego i Lesie Wolskim. Dwa najpiękniejsze, założone w XIX wieku krakowskie parki to genialne miejsca na rodzinny lub romantyczny spacer. W Parku Jordana (założonym przez dra Henryka Jordana wielkiego propagatora wychowania przez sport) nie brak placów zabaw i obiektów sportowych, a Park Bednarskiego położony na terenie dawnego kamieniołomu należy do najbardziej malowniczych terenów zielonych w Krakowie. A co powiecie Państwo na spacer po pięknym zielonym lesie, pełnym szlaków turystycznych, skałek, wąwozów i cudownych drzew liściastych? W Krakowie to możliwe! Porastający wzgórza masywu Sowińca Las Wolski ma ponad 400 ha! Ogród Zoologiczny, Kopiec Piłsudskiego czy nieodległy Klasztor Kamedułów na Bielanach, do których z lasku prowadzą bezpośrednie szlaki spacerowe.

Nasze miasto na wiosnę urzeka. Przywołaliśmy jedynie kilka pomysłów na wiosenne odkrywanie Krakowa. Więcej pomysłów i informacji, a także piękne fotografie Plant na wiosnę i ofertę zwiedzania z przewodnikiem znajdą Państwo na naszym portalu: Kraków Przewodnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.