Łomnicka Równia

ŁOMNICKA RÓWNIA (898 m) [niem. Große Kapuziner-Platte] – najwyższy szczyt północnej części Gór Bystrzyckich. Wznosi się na północno-wschodniej krawędzi wierzchowiny i stanowi kulminację długiego grzbietu – od Wójtowskiej Równi aż po Rówienkę. Sam szczyt to rozległa kopuła zbudowana z łupków krystalicznych i granitognejsów. Zachodnie zbocza są dość łagodne; po wschodniej stronie opada stromym uskokiem tektonicznym do Kotliny Kłodzkiej.

lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – na szczycie

Łomnicka Równia od dawna była popularnym celem wycieczek z Polanicy-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej. Staraniem polanickiej sekcji GGV, w lipcu 1897 r. oddano do użytku 25-metrową drewnianą wieżę widokową. Źródła podają, że zniszczona została w 1909 r., chociaż przewodnik z lat 1913-14 zachwalał „bardzo satysfakcjonujący widok z wieży”. Latem 1928 r. zbudowano na szczycie wieżę triangulacyjną, ale wejście na nią było zakazane.

Szczyt porośnięty jest młodym lasem mieszanym brzozowo-świerkowym. Zbocza są w większości odsłonięte, a roztaczające się stąd widoki zaliczane są również teraz do najpiękniejszych na Ziemi Kłodzkiej. Łomnicką Równię „podcinają” dwie znane drogi leśne: Wieczność oraz Droga Stanisława. Przy dawnej Wrede Weg stoi gnejsowa skałka z wykutą tablicą oraz napisem, upamiętniająca budowniczego tej drogi Friedricha Wrede.

PS. Większość map, przewodników oraz opisów internetowych podaje wysokość szczytu 898 m n.p.m. W trakcie obecności na szczycie, dwie nasze aplikacje pokazały jednakową wysokość – 903 m n.p.m.

lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – okolice szczytu od strony drogi Wieczność
lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – na szczycie
lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – na szczycie
lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – widok na Kotlinę Kłodzką
lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – widok na Kotlinę Kłodzką
lomnicka-rownia
Łomnicka Równia – widok na Kotlinę Kłodzką i Góry Bardzkie – w centrum Kłodzko, w dole kościół w Starkowie.

[Tekst: Marek Gałowski; zdjęcia: 30.08.2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.