Trąba powietrzna zdewastowała lasy

Po kilku dniach ekstremalnych upałów, w nocy z 7 na 8 lipca 2015 r. nastąpiło gwałtowne załamanie pogody z opadami deszczu i gwałtownymi podmuchami wiatru. Przez południową część regionu kłodzkiego (gmina Międzylesie) przeszła trąba powietrzna. Jej skutki to m.in. uszkodzone dachy kilkunastu domów oraz kościołów w Międzylesiu i Lesicy, a także potężne zniszczenia drzewostanu w lasach.

Działanie trąby powietrznej było krótkie (niespełna 30 minut ok. godziny 3 nad ranem), ale tragiczne w skutkach. Przede wszystkim, to uszkodzone dachy budynków oraz zatarasowane i uszkodzone nawierzchnie dróg przez powalone drzewa. Największe straty wystąpiły w lasach w okolicach miejscowości Lesica, Smreczyna, Szklarnia, Goworów, Jodłów i Nowa Wieś. Tornado miało jeden lub dwa wiry niszczące wszystko na swej drodze. Drzewa, grubości nawet metrowej, zostały złamane lub wyrwane z korzeniami. Wiele drzew zostało powalonych poprzez obrócenie się wokół własnej osi.

2015.07.11b-04

Szacowanie strat w lasach Nadleśnictwa Międzylesie ciągle trwa. Na razie jest to ok. 100 tys. metrów sześciennych wywrotów i złomów. Zniszczone zostały nie tylko „stare” lasy, ale też uprawy leśne. Na obszarze 90 hektarów trzeba będzie całkowicie usunąć rosnące tu przed kataklizmem drzewa. Usuwanie skutków tornada na pewno nie zakończy się w tym roku. Ze względu na zagrożenie życia oraz przypadki kradzieży drewna nadleśnictwo prowadzi telewizyjny monitoring obszarów leśnych, na których wystąpiła klęska.

2015.07.11b-17

W związku z kataklizmem, od 8 lipca do 31 grudnia br. wprowadzony został całkowity zakaz wstępu do lasu w następujących leśnictwach: Leśnictwo Nowa Wieś, Leśnictwo Goworów, Leśnictwo Jodłów, Leśnictwo Smreczyna, Leśnictwo Lesica.

  • Załączone zdjęcia zostały wykonane w sobotę 11 lipca br. wzdłuż drogi Lesica – Międzylesie.
  • Trzy ostatnie zdjęcia pokazują lasy w okolicach Goworowa (fotografowane ze wsi Szklarnia).

One Comment on “Trąba powietrzna zdewastowała lasy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.