Trwa budowa wieży na Jagodnej

Nowa wieża widokowa na Jagodnej w Górach Bystrzyckich jest już w trakcie budowy! Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, a inwestorem jest gmina Bystrzyca Kłodzka. Drewniano-stalowa wieża będzie miała wysokość całkowitą 22,60 m; szczytowa platforma widokowa będzie na 19 metrze. Będzie to nie tylko wieża widokowa dla turystów; ma służyć także leśnikom do monitorowania bezpieczeństwa pożarowego.

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Pomysł budowy nowej wieży widokowej na Jagodnej dojrzewał ponad 3 lata – projekt budowlany pochodzi ze stycznia 2016 roku. Dopiero w bieżącym roku udało się znaleźć środki oraz przeprowadzić procedury przetargowe związane z wyborem wykonawcy inwestycji. Zadanie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V – A Republika Czeska – Polska, w ramach projektu pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy- część wschodnia”. Wieża ma formę graniastosłupa na rzucie kwadratu o wymiarach 7,20 m na 7,20 m przy podstawie. W obiekcie będą cztery  platformy widokowe:  na wysokości 5,20 m, 9,40 m, 13,20 m oraz 19 m. Najwyższa platforma będzie umieszczona w elipsoidalnej gondoli obserwacyjnej. Na szczyt będzie się wchodziło po stalowych schodach umieszczonych spiralnie wokół środkowego słupa. Aktualnie wylane jest już pięć żelbetowych podstaw fundamentowych słupów nośnych. Wykonano już też jeden z elementów instalacji odgromowej. Zgodnie z zapisami w dokumentacji przetargowej, inwestycja powinna zostać zakończona do 31 października 2019 roku.

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Budowa wieży widokowej na Jagodnej to nie jedyna tego typu inwestycja realizowana obecnie w Sudetach Środkowych i Wschodnich. Na Velkej Deštnej, najwyższym szczycie Gór Orlickich, bardzo już zaawansowana jest budowa nowej wieży. Jej otwarcie planowane jest na połowę października br. Także na Kłodzkiej Górze w Górach Bardzkich, niedawno rozpoczęły się prace budowlane nowej wieży widokowej. Termin zakończenia tej inwestycji planowany jest na połowę marca przyszłego roku.

Mimo rozstrzygnięcia przetargu na budowę wieży widokowej na Czerńcu w  Górach Bystrzyckich, który wygrała firma czeska, na szczycie nic się nie dzieje. Przesunięty został też termin zakończenia inwestycji – z końca listopada br. na połowę czerwca przyszłego roku. Odwleka się także budowa wieży widokowej na Orlicy. Kolejne przetargi są unieważniane przez gminę Duszniki-Zdrój, ze względu na zbyt wysokie koszty podawane przez zainteresowane firmy. Miasta zaś nie stać na podniesienie poziomu własnego udziału finansowego w inwestycji.

[Zdjęcia: Marek Gałowski]

Wieża widokowa na Jagodnej

[Wizualizacja wieży widokowej na Jagodnej: Biuletyn Informacji Publicznej Bystrzycy Kłodzkiej]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.