Bartošovická bílá stopa 2023

„Bartošovická bílá stopa” to zawody w narciarstwie biegowym nawiązujące do tutejszej tradycji sprzed ponad 100 lat. Miejsce imprezy to Bartošovice v Orlických horách, miejscowość sąsiadująca przez rzekę Dziką Orlicę z Niemojowem. W sobotę 11 lutego 2023 r. odbyła się druga edycja tej narciarskiej imprezy.

bartosovicka-bíla-stopa-2023

Historia narciarstwa w tym rejonie sięga ostatnich lat XIX wieku. W lutym 1908 r. powstało tu jedno z pierwszych w Sudetach, a pierwsze w Hrabstwie Kłodzkim, stowarzyszenie narciarskie Wintersportverein Batzdorf-Marienthal (Towarzystwo Sportów Zimowych Bartoszowice-Niemojów). Organizacja wytyczała i utrzymywała szlaki narciarskie, trasy biegowe i pólka ćwiczebne, wznosiła schrony turystyczne dla narciarzy oraz organizowała zawody sportowe. W ówczesnym Batzdorf była nawet mała skocznia narciarska.

bartosovicka-bíla-stopa-2023

W sobotę 11 lutego 2023 roku odbyła się druga edycja tych zawodów narciarskich dla amatorów. Jest to jednak kontynuacja zawodów, które odbyły się tutaj w latach 2011-2013 pod nazwą ,,Okolo Bartošovic”. Kolejne edycje nie odbywały się głównie z powodu niedostatecznej ilości śniegu… Tym razem śniegu było pod dostatkiem i zawodnicy mogli pomykać na nartach biegowych po okolicznych łąkach w kierunku osady Vrchní Orlice. Tegoroczne zawody to jeszcze kameralna impreza, aczkolwiek organizatorzy mają nadzieję na sukcesywny wzrost frekwencji w następnych latach…

[MG]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.