Auta retro w Niemojowie i Trzebieszowicach

Niemojów i Trzebieszowice znalazły się na trasie międzynarodowego rajdu historycznych samochodów, który odbył się w dniach 10-12 lipca 2015 r. Retro Prague Historic Rally 2015 odbył się już po raz szesnasty. Automobiliści wystartowali w Pradze; meta znajdowała się w Poděbradach. W bieżącym roku rajd wjechał także do Polski. Cała trasa liczyła ok. 500 km.

Rajd wystartował w piątek 10 lipca w Pradze punktualnie o godzinie 12. Trasa prowadziła przez Zásmuky, zamek Kačina i Přelouč do Pardubic. W sobotę 11 lipca, na trasie rajdu były: Opočno, Deštné v Orlických horách, Niemojów, Žamberk, Letohrad, Pastviny, Lichkov i Trzebieszowice (Zamek na Skale). Następnego dnia, w niedzielę 12 lipca, automobiliści zmierzali przez Hrádek u Nechanic i Nový Bydžov do celu rajdu, którym w tym roku były Poděbrady. W sobotę wieczorem, w drodze z Letohradu przez Lichkov do Trzebieszowic, automobile mieli okazję podziwiać mieszkańcy Międzylesia. W niedzielę przed południem zabytkowe samochody widziane były m.in. w Kłodzku i Szczytnej.

2015.07.11a-10

Po raz pierwszy rajd wjechał do Polski – automobiliści odwiedzili Niemojów i Trzebieszowice. Niemojów znalazł się na trasie rajdu ponieważ już daleko w głąb Republiki Czeskiej sięga sława żurku serwowanego w Zajeździe „Gościniec” przez jego właścicielkę Danutę Ptasińską. Z kolei pani Danuta poleciła Zamek na Skale, jako miejsce godne noclegu dla uczestników rajdu. „Žurek od paní starostky“ w Niemojowie tak bardzo wszystkim smakował, że pani Danuta usłyszała – do zobaczenia za rok!

2015.07.11a-61

W rajdzie uczestniczyło prawie 40 samochodów z lat 1914-80. Wśród nich takie marki jak m.in. Praga Mignon, Praga Grand, Alfa Romeo, Corvette, Jaguar, Bugatti, Cadillac, Lancia, Skoda, Tatra, Mercedes. Najstarszym samochodem biorącym udział w tegorocznym rajdzie był Brewster Knight z 1914 roku. „Tylko” dwa lata młodsza była Praga Mignon. Inne ciekawe przedwojenne auta to m.in. Hispano Suiza 6HB z 1925 r. oraz Praga Grand z 1929 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.